Oceanografen hebben in de Stille Oceaan twee drijvende 'vuilnisbelten' gelokaliseerd, elk ter grootte van de Verenigde Staten.
<img src="http://upload.userbase.be/upload/oceaan.jpg" align="right" width="250" height="160">De drijvende troep bestaat volgens de wetenschappers voor het grootste deel uit plastic, gaande van voetballen tot kapotte kajaks, legoblokjes en allerhande verpakkingsmateriaal. Zeestromingen houden het afval bij elkaar. Het bestaan van deze afvalbelten kwam niet eerder aan het licht omdat ze op radarbeelden haast niet zichtbaar zijn. Het afval drijft immers voor het grootste deel onder het wateroppervlak.
De drijvende vuilnisbelten werden in 1997 voor het eerst opgemerkt door een Amerikaanse zeiler die na een zeilwedstrijd een eerder ongewone route van Hawaï naar zijn thuishaven Los Angeles nam. 'Op een gegeven moment zag ik dat de zee vol rommel lag, en dat dagen aan een stuk. Elke keer ik bovendeks kwam, zag ik zover ik kon zien hopen rommel', vertelt Charles Moore. 'Dat had ik op al mijn omzwervingen als zeiler nog nooit meegemaakt.'
Charles Moore besteedt sindsdien een ruim deel van zijn familiekapitaal aan onderzoek naar deze drijvende vuilnisbelten. 'We gaan er van uit dat ze zo'n 100 miljoen ton afval bevatten', schat Moore. 'Beide vuilnisbelten zijn volgens onze gegevens ondertussen zo groot is als de Verenigde Staten. En ze worden elke dag nog groter, simpelweg omdat er nog elke dag rommel in de oceanen wordt gekieperd dat zich op de een of andere manier op die twee plekken lijkt op te hopen.'
Wetenschappers van de Universiteit van Hawaï hebben zich nu ook op de drijvende vuilnisbelten gestort. 'Gezien hun huidige locatie is het niet uitgesloten dat deze massa ooit onze contreien en dus onze stranden bereikt', zegt professor Oceanografie David Karl. 'Daarom willen we weten wat de mogelijke gevolgen daarvan kunnen zijn voor ons ecosysteem en of er iets tegen te beginnen valt.' Later dit jaar gaan David Karl en zijn collega's op expeditie naar de drijvende vuilnisbelten.
Wetenschappers zijn uitermate bevreesd voor de gevolgen van deze ronddrijvende rommel op het ecosysteem van de oceanen. 'We vermoedden uiteraard wel dat er in onze oceanen behoorlijk wat afval ronddreef, maar niet in deze mate', zegt Marcus Eriksen, onderzoeksdirecteur van de Algalita Research Foundation. Hij merkt ook op dat sommige plastic onderdelen die ze bovenhaalden tot 50 jaar oud zijn. 'Plastic vergaat immers niet.' Hij waarschuwt ook voor de mogelijke gezondheidsrisico's: 'Want wat in de oceaan belandt, komt ook in de dieren terecht die in de oceaan leven en dus uiteindelijk op ons bord.' Hij vreest vooral de tonnen korreltjes, waarvan plastic voorwerpen worden gemaakt, en die door scheepsongelukken in de oceaan belanden.
Dat het maritieme leven zware gevolgen ondervindt van het afval in de oceanen is al langer duidelijk. Rapporten van de Verenigde Naties schatten dat er jaarlijks zo'n 100.000 zeevogels sterven door het verorberen van afval dat in de oceanen drijft.
<center><img src="http://upload.userbase.be/upload/vuilnisbelt.jpg" align="rightt" width="640" height="533"></center>
Bron: Nieuwsblad.be 06/02/2008
Dit hieronder was 'n persoonlijk mening van de poster
Ik hoop dat iedereen nu eens 2maal nadenkt voor dat je iets in de zee smijt.
Onder oppervlak - Stille Oceaan - gigantische afval bergen
- selder
- Moderator
- Berichten: 6620
- Lid geworden op: 29 jun 2005, 20:25
- Locatie: Tienen
- Uitgedeelde bedankjes: 119 keer
- Bedankt: 772 keer
- Recent bedankt: 1 keer
wtf? Ik heb nog nooit IETS in de zee gesmeten, laat staan in een rivier of een beek. Spreek voor uw eigen 

Fractal Design North • 13900KS • Asus ROG Ryuo III 240mm • Asus Z790-E • Z5 7800 c34 64GB RGB • nVidia RTX4090FE • Samsung 990 PRO 2TB • Asus ROG Swift PG42UQ 42” OLED 138Hz
- Teebee
- Elite Poster
- Berichten: 1565
- Lid geworden op: 24 nov 2004, 08:50
- Locatie: ROFL - Republic Of FLanders (Limburg)
- Uitgedeelde bedankjes: 17 keer
- Bedankt: 40 keer
Ik vind het toch verontrustend dat ze dit pas in 1997 ontdekt hebben. Of zouden ze dit ook verzwegen hebben?
Lijkt me sterk dat ge geen stortplaatsen die zo groot zijn als de VS zouden gezien hebben op radars.
Lijkt me sterk dat ge geen stortplaatsen die zo groot zijn als de VS zouden gezien hebben op radars.
Verontrustend dat ze het pas in 1997 ontdekt hebben?Teebee schreef:Ik vind het toch verontrustend dat ze dit pas in 1997 ontdekt hebben. Of zouden ze dit ook verzwegen hebben?
Lijkt me sterk dat ge geen stortplaatsen die zo groot zijn als de VS zouden gezien hebben op radars.
Verontrustend vind ik eerder de grootte, 2 x Amerika en dat dit voor het merendeel uit plastic bestaat, wat dus betekent dat die 'afvalberg' eigenlijk op vrij korte tijd ontstaan is (100 jaar?), want ten tijde van Napoleon was er bv. hoegenaamd nog geen sprake van plastic.
-
- Erelid
- Berichten: 7819
- Lid geworden op: 10 mei 2007, 16:33
- Uitgedeelde bedankjes: 404 keer
- Bedankt: 386 keer
inderdaad, ik hou mijn vuilnis bij mij, totdat ik een vuilkbak tegenkom. Ze zouden beter hun vuilnis naar de maan sturen ofzo.selder schreef:wtf? Ik heb nog nooit IETS in de zee gesmeten, laat staan in een rivier of een beek. Spreek voor uw eigen
Beter voor de vissen en schildpadden en dergelijke dat ze uit een mens een beet nemen dan stikken in plastic, of dat spul opeten.cloink schreef:Ne mens breekt vrij goed biologisch af.deej schreef:Heeft er iemand dit al tegen Joran Van der Sloot gezegd?
Wel verkeerde oceaan trouwens

Dat verhaal is echt schokkend, en tegelijk ook weer niet. Maar vooral: tot 10m dik? WOW. Dan moet ge toch is stil staan bij wat voor een impact wij hebben op de natuur he.
- Robbe
- El Robre
- Berichten: 2861
- Lid geworden op: 30 jun 2005, 22:45
- Twitter: infocaris
- Locatie: Kortrijk
- Uitgedeelde bedankjes: 3 keer
Had'k ook niet zien aankomen.
Vraag mij af hoe da gegroeid is ...
Vraag mij af hoe da gegroeid is ...
Code: Selecteer alles
filmpjes toevoegen met : [vimeo]code[/vimeo] en [youtube]code[/youtube]
"Simpel" he, heeft te maken met de draaing van onze aarde, gelijkaardige stromingen en fenomenen vind je ook in de lucht, beiden zij uitingen van het coriolis effect.Robbe schreef:Had'k ook niet zien aankomen.
Vraag mij af hoe da gegroeid is ...
Zoals je op Blue zijn prentje kunt zien zijn er ,doordat de Stille oceaan zo groot is en andere effecten uit de hydrodynamica, twee van zulke stromingen in de noordelijke stille oceaan. en eigenlijk functioneren die een beetje als een enorm grote maar ondiepe draaikolk die eenmaal iets erdoor gegrepen is er maar moeilijk weer uit komt. Tenzij misschien door een fikse storm/cyclonen of doordat het in de wake (nl woord?) van een schip terecht komt.Het corioliseffect, genoemd naar de Franse ingenieur Gaspard-Gustave Coriolis die het in 1835 voor het eerst beschreef, is het verschijnsel dat voorwerpen, maar ook lucht en water, die bewegen over het aardoppervlak een afwijking naar links of naar rechts krijgen ten gevolge van de draaiing van de aarde. Altijd als een draaiende observator een voorwerp bekijkt dat niet mee versnelt moet met dit effect rekening gehouden worden.
In principe geldt het effect behalve in het geval van de draaiende aarde ook voor andere roterende bewegingen.
- Robbe
- El Robre
- Berichten: 2861
- Lid geworden op: 30 jun 2005, 22:45
- Twitter: infocaris
- Locatie: Kortrijk
- Uitgedeelde bedankjes: 3 keer
@ Draco888 : Da had ik idd zo begrepen, maar bedoelde van wie komt die vuilnis ? Word er systematisch vuilnis in de zee gesmeten ofzo ?
Of Hawaii gaan hernoemen tot Garbage Island ofzo.ljd schreef:Je kan ook zeggen dat hawai ook een bijna een vuilnisbelt is![]()
Er zouden toch ook inspanningen mogen gebeuren om dit vuilnis toch te beginnen opruimen.
Code: Selecteer alles
filmpjes toevoegen met : [vimeo]code[/vimeo] en [youtube]code[/youtube]
-
- Erelid
- Berichten: 2114
- Lid geworden op: 20 jan 2006, 21:08
- Locatie: Gent
- Uitgedeelde bedankjes: 1022 keer
- Bedankt: 296 keer
Radar kijkt nie onder het zeeoppervlak ... Afhankelijk van de positionering en de afstand tot radarzender zelf varieert de minimumdetectiehoogte vanaf zeeoppervlak zelfs redelijk veel ... (aardkromming enz)Teebee schreef:Ik vind het toch verontrustend dat ze dit pas in 1997 ontdekt hebben. Of zouden ze dit ook verzwegen hebben?
Lijkt me sterk dat ge geen stortplaatsen die zo groot zijn als de VS zouden gezien hebben op radars.
en kom aub niet af met samenzweringstheorieen he

Ja ... china is ondermeer zo geweldig goed bezig op dit vlak, en de meeste westerse landenn hebbe geen schoon verleden op dat vlak.Robbe schreef:@ Draco888 : Da had ik idd zo begrepen, maar bedoelde van wie komt die vuilnis ? Word er systematisch vuilnis in de zee gesmeten ofzo ?
.
En dan laten we nog ff de resultaten van orkanen, overstromingen, en scheepsrampen buiten beschouwing.
Overigens kan het nog rendabel worden in de toekomst om dit op te ruimen, vermits het vooral plastic afval betreft, als olie zeldzamer gaat worden .....
Precies, vooral wat we er in het verleden al in gesmeten hebben, zeker de scheepvaart, die keken niet nauw vroeger. En allerlei natuur verschijnselen zullen ook wel wat meesleuren en afzetten boven water.FlashBlue schreef: Ja ... china is ondermeer zo geweldig goed bezig op dit vlak, en de meeste westerse landenn hebbe geen schoon verleden op dat vlak.
En dan laten we nog ff de resultaten van orkanen, overstromingen, en scheepsrampen buiten beschouwing.
Overigens kan het nog rendabel worden in de toekomst om dit op te ruimen, vermits het vooral plastic afval betreft, als olie zeldzamer gaat worden .....
Ook over die verwerking denk ik er zo over, gewoon een efficientere manier vinden om plastic weer in olie om te zetten en/of nog hogere olie prijs en de eerste gegadigden zullen zich al snel aanbieden. Is Bayer (onder andere) trouwens al niet bezig met het onderzoek naar omzetten van plastic weer naar grondstoffen?
Had er ergens over gelezen want vond het ook curieus.Teebee schreef:Ik vind het toch verontrustend dat ze dit pas in 1997 ontdekt hebben. Of zouden ze dit ook verzwegen hebben?
Lijkt me sterk dat ge geen stortplaatsen die zo groot zijn als de VS zouden gezien hebben op radars.
De 2 gebieden zijn oninteressant omdat er weinig diversiteit in het bio-leven zit. De plankton dichtheid is er vrij laag vanwege de diepte en kalme weersomstandigheden waardoor er veel minder beesten zijn die van die plankton leven. Dat houdt dan de wetenschappers weg die hun interesses toch al dicht bij de kust vinden.
commerciele scheepvaart zou het eventueel al moeten gezien hebben maar ik weet niet of er routes door lopen.
Please help, looking for a way to get rich and fast
- Kemblin
- Pro Member
- Berichten: 411
- Lid geworden op: 18 okt 2003, 16:47
- Locatie: Schoten (Antwerpen)
- Bedankt: 2 keer
zou wel mooie oplossing zijn, maar zal de aarde dan niet steeds lichter worden en beetje bij beetje uit haar baan gaan, de maan zal zwaarder worden dus er zullen hogere getijden komen...Lord Utopia schreef:inderdaad, ik hou mijn vuilnis bij mij, totdat ik een vuilkbak tegenkom. Ze zouden beter hun vuilnis naar de maan sturen ofzo.selder schreef:wtf? Ik heb nog nooit IETS in de zee gesmeten, laat staan in een rivier of een beek. Spreek voor uw eigen
- Mahimahi
- Elite Poster
- Berichten: 1192
- Lid geworden op: 14 nov 2002, 16:59
- Locatie: Derde straatje op de rechterkant
- Uitgedeelde bedankjes: 1 keer
Dan was ik voor hem.De drijvende vuilnisbelten werden in 1997 voor het eerst opgemerkt door een Amerikaanse zeiler
Toen ik in in 94 ging vissen in de omgeving van de Krakatau was er van vissen gewoon geen sprake, om de 2 minuten liepen de reels af omdat er plastic zakken en andere troep aan de haken van de lures bleven hangen.
Gans de zee was er vol van.
Bij navraag kwam aan het licht dat dit ieder jaar gedurende dezelfde tijd zo was, de stroming bracht dan al het vuil van Kuala Lumpur, Singapore, Djakarta en andere steden door de Sunda Strait naar de Indische oceaan waar het begon te bezinken.
Wij zijn dan maar een paar honderd Km naar het Oosten gevaren waar het een beetje beter was.
Wij hebben daar dan ook een nieuw woord uitgevonden "Control Plastic" wat betekende dat onze bemanning om de tien minuten moest stoppen om de lures te controleren.


- Mahimahi
- Elite Poster
- Berichten: 1192
- Lid geworden op: 14 nov 2002, 16:59
- Locatie: Derde straatje op de rechterkant
- Uitgedeelde bedankjes: 1 keer
Het vuil komt voor 99% van de gewone mensen, niet van de scheepvaart.Da had ik idd zo begrepen, maar bedoelde van wie komt die vuilnis ? Word er systematisch vuilnis in de zee gesmeten ofzo ?
Ik weet niet hoe het zit in Amerika of Australië maar ik weet het wel van Zuid Oost Azie waar het probleem zeker evengroot is.
De mensen daar zijn steeds gewoon geweest om hun voedsel en zo te verpakken in grote boombladeren. Deze verpakking wordt daar na gebruik gewoon weggeworpen in de rivier of op het land. Dit geeft geen enkel probleem daar dat blad in de kortste keren verteerd is.
Dan is echter de economische revolutie begonnen.
De bladeren werden vervangen door plastic verpakking en worden, nu ten dage, nog steeds weggeworpen. (Vuilnis ophaaldienst bestaat gewoon niet of is ontoereikend)
Ik heb in Udjung Pandang (een stad nabij Makasar Sulawesi) in buurten gelopen waar je letterlijk door 30 cm plastiek waadt) Af en toe is er een plaatsje van een paar m2 vrijgeveegd om vis te drogen te leggen

Vuilnisdienst ?...onbestaand!!
Reactie van mijn Indonesische kennis "Wie hier overleeft overleeft overal"
Uiteindelijk komt al deze troep in zee terecht


