Enorme energievoorraden onder de Kaspische Zee

Discussieforum over energiebedrijven (elektriciteit en gas), zonnepanelen, windenergie en andere.
Plaats reactie
Gebruikersavatar
Blue-Sky
Erelid
Erelid
Berichten: 8554
Lid geworden op: 23 feb 2003, 20:42
Locatie: België - Limburg

<img src="http://upload.userbase.be/upload/large_573825.jpg" align="left" width="250" height="177"> In het gebied rond de Kaspische Zee liggen enorme voorraden olie en gas opgeslagen. In totaal wordt tot 20 miljard ton fossiele brandstof vermoed onder de grond van de grootste binnenzee van de wereld. De exploitatie en verdeling van de rijkdommen vormen al lang een dispuut tussen de vijf oeverstaten.

Een eerste topconferentie over de bijlegging van de ruzie mislukte in 2002 in de Turkmeense hoofdstad Asjchabad. De vijf oeverstaten - Iran, Turkmenistan, Kazachstan, Rusland en Azerbeidzjan - zijn het er oneens over om het gebied ter grootte van Duitsland gemeenschappelijk te exploiteren of dat het moet opgedeeld worden in de vijf respectievelijke kustgebieden.




Turkmenistan
Turkmenistan met een zeegrens van 1.770 kilometer zou onder water meer dan 2.800 miljard kubieke meter aan gasvoorraden bezitten. Voor de noordelijke buur Kazachstan (1.890 kilometer) gaat het om ongeveer dezelfde voorraad. Het land zou bovendien vier miljard ton onderzeese oliereserves hebben.

Azerbeidzjan
Ook Azerbeidzjan (800 kilometer kustlijn) beschikt over aanzienlijke voorraden. Via een pijplijn wordt sinds begin 2006 dagelijks meer dan een miljoen barrel (1 barrel = 159 liter) olie van Azerbeidzjan naar de Turkse Middellandse Zee gepompt. Vanaf 2011 zal een pijplijn van de Kaspische Zee naar Polen voeren, die vooral Azerbeidzjaanse olie voorbij Rusland voert. In de strijd om olie en gas ondersteunt de Europese Unie het Nabucco-project, dat Kaspisch gas over Turkije naar Oostenrijk zal brengen.

Iran en Rusland
Met 740 respectievelijk 960 kilometer zijn de kustlijnen van Iran en Rusland relatief klein. Goede betrekkingen met Rusland gelden voor Turkmenistan, Kazachstan en Azerbeidzjan echter als bijzonder belangrijk, omdat deze landen geen eigen toegang tot de open zee hebben. Slechts met toestemming van Moskou kunnen ze over de Wolga en de Donau en hun kanalen hun export wereldwijd verschepen. (afp/mvl)


Bron: HLN.be van 6 oktober 2007
Laatst gewijzigd door Blue-Sky 16 okt 2007, 10:06, in totaal 1 gewijzigd.
Gebruikersavatar
stephan
Elite Poster
Elite Poster
Berichten: 1053
Lid geworden op: 11 jan 2004, 17:06
Locatie: Zürich

ik zet mijn geld 3 tegen 1 in op de VS...
ze zullen wel één of andere ludieke overeenkomst (lees : oorlog) justifieren om dit te exploiteren...

Ciao
There are two types of planes : Fighters and Targets :wink:
BungaMan
Elite Poster
Elite Poster
Berichten: 1485
Lid geworden op: 16 nov 2005, 09:05

Ben benieuwd of ze er ooit in slagen om Iran ver genoeg uit te dagen. Ik denk dat hun olievoorraad wel tot de verbeelding spreekt bij de amerikaantjes.
Please help, looking for a way to get rich and fast
Gebruikersavatar
Goztow
Administrator
Administrator
Berichten: 15149
Lid geworden op: 14 nov 2006, 16:21
Locatie: Brussel
Uitgedeelde bedankjes: 1682 keer
Bedankt: 1476 keer
Recent bedankt: 5 keer
Provider
Te Koop forum

Ik zet mijn geld op Rusland. Mother Russia is alweer een tijdje aan haar opmars herbegonnen :).
Gebruikersavatar
Blue-Sky
Erelid
Erelid
Berichten: 8554
Lid geworden op: 23 feb 2003, 20:42
Locatie: België - Limburg

De oliefutures blijven gezwind hoger gaan. Zowel in New York als in Londen worden net als maandag nieuwe records op de tabellen gezet. Aanleiding is het Turks-Koerdisch conflict aan de Turks-Iraakse grens. Een escalatie daarvan kan mogelijk de oliebevoorrading van het westen verstoren.

<img src="http://upload.userbase.be/upload/k_7039672_180x110.jpg" align="right" width="180" height="110">(tijd) - Rond 11.30 uur stijgt de prijs voor een vat ruwe olie opnieuw fors. In Londen wordt een vat ruwe Brent verhandeld aan 83,77 dollar (+1,2%). In New York valt de stijging nog wat forser uit, +1,7% tot 87,58 dollar. Maandag steeg de olieprijs in New York en Londen met bijna drie procent.

De Turkse premier Erdogan zei vandaag dat 'maatregelen tegen de Koerdische strijders in Noord-Irak onvermijdelijk zijn'. Woensdag buigt het Turkse parlement zich over een resolutie die het Turkse leger moet toelaten Noord-Irak binnen te trekken om het PKK te bestrijden. Volgens Erdogan betekenen 'maatregelen' evenwel niet noodzakelijk 'militaire actie'. 'Ik hoop uit de grond van mijn hart dat de resolutie nooit uitgevoerd zal moeten worden', aldus de Turkse premier.

Volgens een strateeg zal de grens van 90 dollar 'makkelijk bereikt worden'. 'De geopolitieke onrust veroorzaakt serieuze onrust op de oliemarkten, een zwakke dollar versterkt de vlucht naar grondstoffen nog wat meer.' Volgens de strateeg zit een eventuele verstoring van de voorraden wel al ten dele in de huidige olieprijzen verrekend. Irak heeft een van de grootste olievoorraden ter wereld.

De spanningen tussen Turken en Koerden laaiden de voorbije weken hoog op, nadat Koerdische strijders bij aanslagen Turkse burgers en soldaten om het leven brachten. Volgens Turkije is het PKK, de voornaamste Koerdische verzetsbeweging die ijvert voor een onafhankelijke Koerdische staat, sinds 1984 verantwoordelijk voor 30.000 doden aan Turkse kant.

Op de Europese beurzen is de olie- en gassector een van de twee sectoren die het hoofd boven water weet te houden. Total (+1% tot 56,97 euro), Royal Dutch Shell (+1,2% tot 29,88 euro) en BP (+0,3% tot 624,50 pence) spinnen garen bij de onrust.

Bron: De Tijd.be van 16/10/2007
Plaats reactie

Terug naar “Energie en duurzame ontwikkeling”