Pagina 1 van 1

Belg ontdekt hoe edelweiss beschermt tegen uv-stralen

Geplaatst: 02 nov 2007, 03:18
door Blue-Sky

<img src="http://upload.userbase.be/upload/87595c11-30cd-407f-8a7f-1f109ee5cce3.jpg" align="left" border "0" width="150" height="150">
De edelweiss, de witte bloem die vooral voorkomt in hooggebergtes zoals de Alpen, beschermt zich tegen ultraviolette stralen dankzij een geraffineerde "parasol".

Dat meldt New Scientist in zijn zaterdageditie. Het wetenschappelijk tijdschrift baseert zich op de bevindingen en het werk van de Belgische fysicus Jean-Pol Vigneron van de universiteit van Namen.

Een fijne dons bedekt de bloem en beschermt haar tegen de schadelijke, ultraviolette stralen. Die fijne dons absorbeert bijna volledig de uv-stralen en laat alleen het noodzakelijke licht passeren.

De Naamse fysicus onderzocht de beschermingsdraadjes van de edelweiss met een elektronische microscoop. Hij ontdekte dat de bloem microwimpers bezit die een diameter van 0,18 micrometer groot zijn en die de schadelijke stralen filteren. Mogelijk kan deze ontdekking de mens helpen om hem beter te beschermen tegen de schadelijke uv-stralen van de zon.

Bron: HBVL.be van 31/10/2007

Geplaatst: 05 nov 2007, 13:27
door BungaMan
alez vooruit, dus UV kaatst niet in het rond zoals licht?

Geplaatst: 05 nov 2007, 17:52
door Blue-Sky

Geplaatst: 06 nov 2007, 13:04
door Blue-Sky
Bijen Link

Die hebben dus geen tom tom nodig, voor navigatie zolang de zon schijnt :-)

Door wie worden ze juist gestuurd, bij termieten zou het de koningin zijn.
Heb vroegere jaren (1962 ofzo) eens gelezen indien men de termieten koningin afschermde door metaal dat het werk in de termietenheuvel stil valt.

Voor bijen weet ik het niet.